Rozpočet – Minimum

V tomto článku sa pokúsim spísať tú najzákladnejšiu výstroj, ktorá sa využíva v kurzoch prežitia Funvival a zmestiť sa do rozpočtu 100€. Predpokladám, že dodatočná výstroj ako špagát, sviečka a pod. sa nachádza v každej domácnosti.

Nôž

Je to jeden z najviac nepostradateľných nástrojov vášho celého vybavenia. Pokiaľ doma máte nôž, super, netreba nič kupovať. Keď však plánujete zobrať kuchynský nôž, asi by sa ostatní členovia domácnosti nepotešili :). Nôž by mal byť čo najostrejší a malo by na ňom dlho držať ostrie. Pokiaľ hľadáme nôž na štýl: „za málo peňazí veľa muziky“, značka Mora vám prichádza na pomoc.

Mora 511q

Mora 511q je nôž z uhlíkovej ocele (čo znamená, že ľahko chytá hrdzu, ale poskytuje vysokú tvrdosť) sa dá zohnať za 5,5€ plus 2€ s poštovným. V obchodoch som ju moc nevidel, ale ak ju nájdete, napíšte mi to do mailu alebo komentára.

Nástroj na ťaženie dreva

Na šetrenie vášho noža a väčšiu prácu s drevom je vhodné použiť iný nástroj. Sekera, mačeta alebo pílka spĺňajú túto požiadavku. Ak niečo z tohto máte doma, viac vám netreba. V prípade, že niečo takéto doma nemáte, zbehnite do najbližšieho Baumaxu či Hornbachu, kde sa dajú kúpiť sekerky v cene do 8€ a skladacie pílky v cene do 15€.

Celta

Uľahčuje nám stavbu prístreškov v prírode a je omnoho ľahšia, lacnejšia a uskladniteľnejšia ako stan. Dosť často sa dá nájsť v rodine celta ihličková s rozmermi 180cm x 180cm, ktorá vám postačí, pokiaľ je vaša výška menšia ako 170cm. Ak ste doma nič nenašli nezúfajte, stačí skočiť do nášho obľúbeného Baumaxu či Hornbachu (kúpil som jednu už i v Kauflande) a kúpiť ju v cene od 3 – 5 €.

Autoplachta

Karimatka

Na víkendový survival kurz vám postačí penová karimatka. Pohodlné to moc nebude, ale prežijete ;). Ak doma žiadnu nemáte, cestou z Baumaxu zbehnite rovno do Tesca a tam určite nájdete karimatku za rozumnú cenu do 10€. Odporúčam kúpiť čo najhrubšiu 😉

Penová karimatka

Spacák

Toto bude asi jeden z vašich najväčších výdajov, pokiaľ si ho neviete požičať alebo ho ešte nemáte. Kúpa lacného spacáka je ako kúpa mačky vo vreci. Nikdy neviete čo kúpite. Ja osobne som si kúpil mini tesco spacák za 16€ s teplotným komfortom do 15 stupňov a neviem si ho vynachváliť aj keď vonku bolo 10 stupňov, kosu som neklepal. Treba hľadať spacáky s čo najnižším teplotným komfortom a s dutými vláknami. Cenový odhad je okolo 25€ avšak za túto cenu kúpite asi len letné spacáky. Treba sledovať akcie predajní ExiSport a pod., dajú sa tam nájsť akcie na spacáky(vysokú kvalitu však nečakajte).

Ešus

Keď už predsa len niečo v tej prírode ulovíte alebo nájdete, dobrá polievočka zahreje telo i dušu. Ako ešus vám poslúži starý hrniec rozumnej veľkosti alebo stará plechová kanvica. Ak ste sa čerstvo niekam presťahovali a nenašli ste nič vhodné, dá sa použiť nerezová miska, ktorá sa dá kúpiť v ľudovej predajni za 2€. Ešte k tomu kliešte, aby ste to ľahšie vytiahli z ohňa a máte po starosti. Cenový odhad je teda do 5€.

Miska z nehrdzavejúcej ocele

Buzola

Tu si moc nepomôžeme pokiaľ doma nejakú nemáme. Odporúčam takúto buzolu. Treba hľadať takú, ktorá má na sebe nakreslenú šípku. Cena je zhruba 5€.

Baterka

Baterku už snáď doma dáku máte. Nemáte? Nuž v tom prípade zbehnite do rybárskych potrieb(je to daľeko lacnejšie ako v outdoorovej predajni), kde nájdete čelovku (baterka pripevnená na hlave) do 6€. Jasná výhoda čelovky je v tom, že máte voľné obe ruky. Ale v prípade, že sa vám to zdá moc v ľudovej predajni nájdete led baterku do 3€, čo vám bude bohato stačiť.

Chemické svetlo

Ak už budete v tom rybárskom obchode kúpte si chemické svetlo. Stojí zhruba 0,30€ za kus 🙂 Stačia vám dva kusy. Cena odhadom do 1€

Kresadlo

V tomto prípade sú dve možnosti ak náhodne doma kresadlo nemáte. Jednoduchý spôsob je, že skočíte do predajne zameranej na outdoor aktivity. Odporúčam kupovať kresadlá len od firiem Light my fire a Firesteel. Stačí vám najmenšie balenie, ktorého cena by nemala byt viac ako 6€. Pokiaľ však máte kreatívneho ducha, dá sa kresadlo podomácky vyrobiť zo starého kresadlového zapaľovača. Ako návod vám môže poslúžiť toto video.

Batoh

Toto bude asi druhá najväčšia položka, pokiaľ nemáte dostatočne veľký ruksak. Ruksak by mal mať objem minimálne 40l s čo najväčším počtom vreciek a úchytov. Ja osobne používam tento. Cena odhadom 30€.

Súhrn

Nôž

7,5€

Mačeta, sekera, pílka

8€

Celta

4€

Karimatka

10€

Spacák

25€

Ešus

5€

Buzola

5€

Baterka

3€

Chemické svetlo

1€

Kresadlo

6€

Ruksak

30€

Súhrn

104,5€

Podľa toho ako sa vám podarí zohnať veci, teda najmä ruksak a spacák sa i cena môže pohybovať od 80€ do 120€ (odhadom). Pochopiteľne pokiaľ si viete zohnať ruksak, spacák a karimatku, ste schopný cenu stlačiť pod 40€ čo nie je zas tak hrozné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.